pon-pt 8:00-18:00, sob. 8:00 - 14:00, niedz. nieczynne

skibiccy@skibiccy.pl

538 403 333

Właściciele niewielkich posesji często narzekają na brak miejsca, aby zrealizować pomysły na efektowną aranżację ogrodu. Ograniczony metraż nie musi jednak oznaczać, że pozostaje Ci jedynie tworzenie kompozycji dekoracyjnych, bazujących na kwiatach. Istnieją bowiem krzewy iglaste, które sprawdzą się na niewielkiej działce. Zobacz, jakie iglaki do małego ogródka wybrać i które odmiany są warte uwagi.

Krzewy iglaste do małego ogrodu – najpiękniejsze odmiany

Wiele osób błędnie uważa, że na sadzenie krzewów iglastych mogą sobie pozwolić jedynie posiadacze przestronnych posesji. Takie przekonanie funkcjonuje przede wszystkim wśród początkujących ogrodników, którzy nie mają świadomości, że istnieją małe iglaki, będące alternatywą dla rozłożystych sosen czy świerków. Należą do nich specjalnie wyhodowane odmiany, które nie osiągają dużych rozmiarów, a przy tym są dostępne w różnorodnej formie, typie pokroju i ubarwieniu. Wśród nich wyróżnia się iglaki miniaturowe, ale na terenie niewielkiej posesji sprawdzą się też gatunki niskie oraz kolumnowe, mimo że są w stanie osiągać większe wysokości. 

Większość z nich nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i jest wytrzymałych na niekorzystne warunki pogodowe, dzięki czemu będą całoroczną ozdobą działki. Aby ułatwić Ci znalezienie odpowiedniej odmiany, przygotowaliśmy kilka propozycji iglaków ozdobnych do małego ogrodu, którymi możesz się zainspirować.

Niskie iglaki – idealne na rabaty

Karłowate odmiany krzewów iglastych osiągają do 50 cm wysokości, dlatego będą idealnym rozwiązaniem na niewielką działkę, której nie chcesz dodatkowo osłaniać. Do tej kategorii zaliczają się również małe iglaki do ogrodu o odmianach wolnorosnących, których wysokość po 10 latach nie przekracza nawet 1,5 m. Sprawdzą się więc jako ozdoba na rabaty, niewielki żywopłot, a nawet do zasadzenia w donicy. Niskie iglaki, które wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem to m.in.:

Tak jak większość krzewów iglastych, niskie iglaki do małego ogródka potrzebują żyznej gleby o kwaśnym podłożu oraz odpowiednich warunków oświetleniowych. Wymagania środowiskowe zależą jednak od konkretnej odmiany, gdyż wśród nich znajdziesz również krzewy trudniejsze w uprawie.

Iglaki miniaturowe – efektowna dekoracja 

Ciekawym wyborem na niewielką posesję są również małe iglaki o odmianach miniaturowych. One także nie osiągają dużych wysokości, a przy tym wyróżniają się efektowną formą. Często mają kształt kuli, stożków lub piramidy, ale wśród nich znajdziesz także okazy o nieregularnym pokroju. Iglaki miniaturowe to m.in.:

Ze względu na swoje rozmiary, iglaki miniaturowe możesz sadzić zarówno w gruncie, jak i w donicach. Możesz je też wykorzystać do ozdobienia tarasu oraz stworzenia efektownych kompozycji i pozostałą roślinnością.

Iglaki kolumnowe do małego ogrodu – naturalne ogrodzenie 

Niewielka działka wcale nie oznacza, że musisz ograniczyć się jedynie do niskorosłych odmian. Krzewy iglaste do małego ogrodu mogą mieć sporą wysokość, pod warunkiem, że nie będą zajmowały dużo miejsca. To świetne rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na stworzeniu naturalnego ogrodzenia i zapewnienia sobie więcej prywatności. Do tej kategorii zaliczają się iglaki kolumnowe do małego ogrodu, wśród których można wymienić m.in.:

Kolumnowe iglaki ozdobne do małego ogrodu możesz sadzić blisko siebie, tworząc w ten sposób zieloną ścianę. Poszczególne odmiany mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości, co warto uwzględnić podczas wybierania dla nich miejsca.