pon-pt 8:00-18:00, sob. 8:00 - 14:00, niedz. nieczynne

skibiccy@skibiccy.pl

538 403 333

Jeżeli chcemy ogrodzić naszą posesję lub ogród, bardzo dobrym rozwiązaniem jest posadzenie żywopłotu. Możemy kupić w sklepach ogrodniczych lub przez Internet wiele różnych rodzajów roślin, które świetnie się do tego będą nadawać. Jeśli nie mamy pewności, który rodzaj żywopłotu wybrać lub nazwy roślin nic nam nie będą mówiły, poniższe wprowadzenie pomoże wybrać rośliny żywopłotowe najlepsze dla naszego ogrodu. Kupując rośliny na żywopłot możemy mieć pewność, że większość z nich jakie wybierzemy będzie rosła szybko i przez cały rok będą zielone. Najbardziej popularne rośliny na żywopłot to Ligustry. Jest najczęściej wybierany dlatego, że ma szybki wzrost, intensywny zielony kolor oraz posiada gęste igliwie. Nie wymaga szczególnie dużo pracy. Kiedy chcemy zachować jego uformowanie, wystarczy przycinać go dwa razy do roku. Kolejny przykład dobrej rośliny żywopłotowej to bukszpan. Nie jest wymagającą rośliną, ale jej największą wadą jest długi czas wzrostu. Jeżeli chcemy mieć dorodny żywopłot z bukszpanu będziemy musieli poczekać kilka do kilkunastu lat.

Żywopłot jest doskonałym pomysłem, aby odgrodzić swój ogród szczelnym parawanem od sąsiadów. Poza funkcją użytkową jest także piękną ozdobą. Dzięki niemu zyskujemy zieloną ścianę, która chroni nas i daje poczucie odizolowania od świata. Wybór rośliny na żywopłot nie jest prosty. Czy ma być liściasta? Czy może chcemy żeby chroniła nas przed wzrokiem sąsiadów przez cały rok? Są rośliny bardziej i mniej wymagające, niektóre trzeba regularnie przycinać, inne mogą rosnąć same i nie stracą nic ze swojego uroku. Jak już pisaliśmy najpopularniejszymi roślinami na żywopłot są bukszpan i ligurst. Jakie rośliny jeszcze mogą się przydać?

Grab w ostatnich lata jest bardzo chętnie sadzony w nowoczesnych ogrodach, a także w zieleni miejskiej. Jest idealnym gatunkiem rośliny na żywopłot, gdyż tworzy piękne, gęste ściany, które można formować w dowolne kształty. Ma duże liście, które nie opadają przed zimą, tylko dopiero wiosną. Tuja jest najbardziej popularną iglastą rośliną żywopłotową. Każdy z nas ma w swoim ogrodzie przynajmniej jedną. W zależności od odmiany ma ciemno-zielony, seledynowy bądź żółty kolor. Ałycza to śliwa wiśniowa. Nie jest bardzo znana, ale z powodzeniem można stwierdzić, że jest jedną z najbardziej nadających się liściastych roślin na żywopłot. Tworzy gęste ściany i bardzo szybko rośnie. Już po kilki latach możemy uzyskać wysoki i szczelny zielony parawan.

Jedną z najbardziej popularnych rośliny na żywopłot jest Tuja. Większość z nas ją zna, gdyż zapewne każdy ma w ogrodzie chociaż jeden egzemplarz. Odmiany Tui różnią się pomiędzy sobą kolorami, od ciemno-zielonego, poprzez jasny seledynowy aż do żółtego. Najpopularniejsza jest odmiana szmaragdowa o zielonej barwie, która nie zmienia się także zimą. Żywopłoty tworzone z Cisu są zimno zielone, jest to ich zaleta, gdyż gwarantuje, że będą skutecznie ochraniać właścicieli także zimą. Ich wadą jest podatność rośliny na mróz w związku z czym warto wybierać dla nich miejsca zaciszne. Kolejną, bardzo piękną rośliny na żywopłot jest Berberys. To bardzo popularny krzew sadzony najczęściej wzdłuż ogrodzenia. Jego ostre kolce stanowią nie lada utrudnienie dla potencjalnych intruzów. W zależności od odmiany roślina ta może mieć kolor zielony, żółty oraz czerwony. Jeszcze jedną, niezwykle przydatną rośliny na żywopłot jest Modrzew. Tworzy on gęsty, iglasty żywopłot, jednakże zrzuca igły na zimę, więc w tym okresie nic nas nie osłoni. Nie jest popularny jako roślina żywopłotowa ale bardzo dobrze się sprawdza w tej roli. Należy go raz na kilka lat przycinać nadając odpowiednią wysokość i formę zwartej ściany.