pon-pt 8:00-18:00, sobota 8:00-16:00

skibiccy@skibiccy.pl

538 403 333

Borówka amerykańska zwana również borówką wysoką, jest łatwa w uprawie, i rodzi słodkie owoce zbliżone w smaku i wyglądzie do jagód. Borówka wysoka pochodzi z klimatu podobnego do polskiego, zatem doskonale czuję się w naszym kraju. Raz posadzony krzew borówki będzie owocować przez kilkadziesiąt lat.

Borówka amerykańska ma kilka odmian. Od małych i karłowatych, do dużych, które rosną nawet do 2m wysokości. Najczęściej uprawiane są borówki wysokie, dlatego że są łatwiejsze w pielęgnacji oraz rodzą i wiele więcej owoców. Uprawę borówki rozpoczęto w USA na początku XX wieku. Tuż po drugiej wojnie światowej przybyła do Europy.

Borówka amerykańska – roślina na lata.

Borówka amerykańska znakomicie czuję się w naszym klimacie środkowo Europejskim gdyż pochodzi z podobnej strefy klimatycznej. Wytrzymuje mrozy do -25, a jej kwiaty są odporne na wiosenne przymrozki. Jedyne wymagania jakie mają krzewy, to odpowiednio przygotowane stanowisko, nawożenie, podlewanie w okresach suszy. Nie są problematyczne w uprawie, a zadbane krzaki odwdzięczają się niezwykłą ilością owoców.

Gdzie sadzić borówkę amerykańską?

Borówki najbardziej lubią stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Również gleba jest dość znacząca, nie tolerują gleby zasadowej. Gleba pod borówki amerykańskie musi mieć kwaśny odczyn pH(3,8-4,8). To jeden z podstawowych warunków do powodzenia uprawy.

Warto wybierać miejsca, w których promienie słońca dochodzą przez większość dnia. Bowiem borówka jest wrażliwa na temperaturę gleby. Przygotowywując stanowisko dla borówek, oprócz silnego nawożenia ziemi torfem i kompostem, na dno wykopów warto wsypać grubą warstwę kwaśnego torfu.

Borówka amerykańska jest odporna na mróz jednak warto na pierwszy rok zabezpieczyć ją okrywając na zimę warstwą ściółki.

Uprawa borówki.

Borówki sadzi się co 1,5m. Odległość między rzędami powinna wynosić ok 3m. Odmiany niskie i karłowe można sadzić znacznie bliżej. Jeżeli sadzimy borówki starszę niż 3 lata, po posadzeniu można wykonać pierwszę cięcie. Usuwamy najsłabsze pędy a pozostałe skracamy o kilka oczek. Ziemię wokół krzewów warto wyściółkować korą, aby zatrzymać wilgoć.

Podlewanie borówki amerykańskiej.

Borówki mają płytkie ukorzenienie zatem wymagają dość regularnego podlewania. A w okresie wegetacji potrzebują również intensywnego nawożenia.

Przycinanie krzewów borówki amerykańskiej.

Co roku dla borówki należy wykonać zabieg cięcia prześwietlającego, które wykonujemy wczesną wiosną. Cięcie prześwietlające rozpoczynamy w czwartym roku życia naszego krzewu. Usuwamy wszystkie osłabione i uszkodzone pędy oraz umiarkowanie przyrządzamy koronę krzewu.