pon-pt 8:00-18:00, sob. 8:00 - 14:00, niedz. nieczynne

skibiccy@skibiccy.pl

538 403 333

Samodzielnie zaprojektowanie aranżacji działki i stworzenie na niej funkcjonalnej strefy wypoczynkowej może przynieść sporo satysfakcji. Najbardziej uciążliwe jest jednak oczekiwanie na efekty włożonej pracy, zwłaszcza gdy zakładasz ogród od podstaw. Niektóre rośliny potrzebują nawet kilku lat, aby w pełni się rozwinąć i zachwycać swoim pięknem. Nie chcesz tyle czekać? Postaw na drzewa szybko rosnące, idealne do przydomowego ogrodu!

Jakie drzewa ozdobne szybko rosnące?

Zakładając ogród od podstaw, musisz się wcześniej dobrze zastanowić nad efektem, jaki chcesz uzyskać. Nieprzemyślane obsadzenie terenu różnorodną roślinnością może sprawić, że całość będzie się prezentowała chaotycznie, a działka nie spełni swojej funkcji użytkowej. Musisz też pamiętać o tym, że tempo wzrostu poszczególnych gatunków przebiega różnie. Nie oczekuj więc, że w kolejnym sezonie Twój ogród nabierze ostatecznej formy. 

Decydując się na drzewa, co szybko rosną, możesz nieco przyśpieszyć ten proces, jednak i tak musisz się uzbroić w cierpliwość. Przy wyborze roślin weź też pod uwagę swoje oczekiwania i plan zagospodarowania przestrzeni. Gdy zależy Ci na tym, aby ogród pełnił funkcję reprezentatywną, zdecyduj się na gatunki o ciekawym pokroju i wyrazistym ubarwieniu. Jeśli jednak ważniejsze są dla Ciebie kwestie praktyczne, wybierz drzewa szybko rosnące dające cień lub obfitujące w owocowe plony. Zwróć też uwagę na ilość dostępnego miejsca na działce, gdyż nie wszystkie gatunki sprawdzą się w przypadku małego ogrodu.

Szybko rosnące drzewka owocowe

Podstawowym kryterium wyboru drzewek owocowych jest zazwyczaj obfitość oraz częstotliwość upraw. Ważny jest także smak owoców i ich przeznaczenie, dlatego tempo wzrostu nie jest zazwyczaj głównym czynnikiem decydującym o zasadzeniu konkretnego gatunku. Istnieją jednak szybko rosnące drzewka owocowe, które być może trafią w Twoje preferencje. Należą do nich m.in.:

Trudno jest znaleźć szybko rosnące drzewka owocowe, gdyż te z reguły charakteryzują się wolnym tempem wzrostu. Pocieszające jest jednak to, że wiśnie, czereśnie czy brzoskwinie dość intensywnie się rozwijają, dlatego nie trzeba długo czekać na owocowanie.

Iglaste drzewa szybko rosnące

Iglaki cieszą się dużą popularnością, gdyż można je wykorzystać na wiele sposobów, a większość z nich nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Sprawdzą się jako żywopłot lub efektowne uzupełnienie rabaty, bo świetnie komponują się z pozostałą roślinnością. Najszybciej rosnące drzewa iglaste zazwyczaj są w stanie osiągnąć w krótkim czasie imponujące rozmiary, jednak wszystko zależy od konkretnego gatunku. Intensywnym tempem wzrostu charakteryzują się m.in.:

Iglaki wyróżniają się też wysokimi walorami estetycznymi, dlatego będą świetnym wyborem, jeżeli chodzi o drzewa ozdobne szybko rosnące. Są również dość odporne na zmienne warunki atmosferyczne, dzięki czemu przez cały rok będą dekorować ogród.

Najszybciej rosnące drzewa liściaste

Liściaste gatunki są chętnie wybierane do ogrodu, który pełni funkcję rekreacyjną. Osłaniają od wiatru, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a przy tym zapewniają nieco prywatności. Szybko rosnące drzewa do ogrodu to np.:

Pamiętaj tylko, że drzewo szybko rosnące dające cień zazwyczaj charakteryzuje się rozłożystą koroną, dlatego swoją obecnością może przytłoczyć niewielką przestrzeń. Warto więc wcześniej dobrze rozplanować zagospodarowanie posesji, zwłaszcza gdy ma ona dość ograniczony metraż.