pon-pt 8:00-18:00, sob. 8:00 - 14:00, niedz. nieczynne

skibiccy@skibiccy.pl

538 403 333

Jesienny termin sadzenia drzewek owocowych przypada na okres od początku października do wystąpienia pierwszych mrozów. W tym czasie panują najkorzystniejsze warunki wilgotnościowe gleby, sprzyjające pozytywnemu przyjmowaniu się drzewek. Lepiej rozwinięty system korzeniowy umożliwia sprawniejsze pobieranie wody i składników mineralnych przez roślinę co wpływa na przyspieszenie wegetacji wiosną. Natomiast przy sadzeniu wiosennym należy pamiętać o wczesności wykonywania tego zabiegu.

Drzewka owocowe zaleca się sadzić przed ruszeniem wegetacji, gdy tylko ziemia rozmarznie. Materiał szkółkarski przechowywany przez zimę w chłodni możemy wysadzać w późniejszym terminie (nawet w maju). Bezpośrednio przed sadzeniem korzenie drzewek z chłodni powinno się moczyć w wodzie na ok. 24 godziny. Wczesną wiosną wskazane jest obfite podlewanie wodą, gdyż w tym okresie występuje niewielka ilość opadów i wyższe temperatury nie sprzyjają prawidłowemu przyjmowaniu się drzewek.

Sadząc drzewka jesienią należy przede wszystkim wziąć pod uwagę mrozoodporność poszczególnych gatunków i odmian oraz podkładek na których zostały one zaszczepione. Przykładowo w tym terminie zaleca się sadzenie odmian jabłoni 'Delikates’, 'Lobo’, 'Ligol’ 'Alwa’ i 'Gloster’ na podkładce P-60. Natomiast sadzenie odmian jabłoni na podkładkach M-9 i M-7 obarczone jest bardzo dużym ryzykiem przemarznięcia. Wszystkie drzewka posadzone na jesieni należy zabezpieczyć przed mrozem. Aby uchronić dolne części pnia przed przemarznięciami  powinno się usypywać kopczyki z ziemi zakrywając miejsce szczepienia. Zaleca się również zakładanie plastikowych osłonek na drzewka zabezpieczając je w ten sposób przed gryzoniami bądź też przykrywanie pni słomą. Do gatunków, które lepiej sadzić wiosną należą m.in. brzoskwinie, morele, czereśnie oraz odmiany jabłoni na podkładkach M-9. Niezależnie od terminu sadzenia materiał szkółkarski przywożony ze szkółki należy zabezpieczyć przed przesuszeniem i mrozem. Przy wietrznej pogodzie z kilkustopniowym mrozem nieosłonięte korzenie zamierają nawet po kilku godzinach.

Pojedyncze nasadzenia drzewek owocowych (zwłaszcza w ogrodach przydomowych) są wykonywane w okresie jesiennym. Natomiast nasadzenia w sadach towarowych prowadzi się głównie na wiosnę. Materiał szkółkarski jest przechowywany przez zimę w przygotowanych magazynach, a w dużych gospodarstwach szkółkarskich – w chłodniach. Jest to spowodowane m.in. nie tylko obawą przed mrozami, ale także wynika z innych prac prowadzonych w gospodarstwie sadowniczym (czas od zakończenia zbiorów owoców do wystąpienia pierwszych mrozów może być niewystarczający na wykonanie nasadzeń).