pon-pt 8:00-18:00, sob. 8:00 - 14:00, niedz. nieczynne

skibiccy@skibiccy.pl

538 403 333

Sezonowe owoce to podstawa prawidłowo zbilansowanej diety. Najlepsze są te uprawiane samodzielnie, gdyż sklepowe bywają traktowane silnymi środkami chemicznymi, które mają przedłużyć ich świeżość. Jeżeli planujesz zakup drzewek owocowych w Białymstoku, ale nie jesteś pewny, które gatunki i odmiany sprawdzą się w Twoim ogrodzie, przygotowaliśmy krótki poradnik. Pomoże Ci on w zaaranżowaniu przydomowego sadu.

Drzewka owocowe woj. Podlaskie – jakie wybrać?

Warunki klimatyczne Polski sprzyjają uprawie wielu gatunków drzew i krzewów owocowych. Nasz kraj jest jednym z największych producentów m.in. jabłek, czereśni, śliwek oraz gruszek, które są chętnie hodowane zarówno w sadach towarowych, jak i amatorskich. Ogólnie gatunki te dobrze sobie radzą w polskich warunkach, ale należy pamiętać, że ich poszczególne odmiany różnią się od siebie pod względem wymagań uprawowych. Zanim więc wyruszysz do szkółki drzew owocowych w Białymstoku, powinieneś wiedzieć, że nie niektóre rośliny nie są polecane do uprawy w północno-wschodniej części kraju.

Region charakteryzuje się umiarkowanie zimnym klimatem o dużej ilości opadów w ciągu roku. Planując zasadzenie drzewek i krzewów owocowych w województwie podlaskim, staraj się więc wybierać gatunki i odmiany wytrzymałe na niskie temperatury oraz preferujące wilgotne podłoże. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jakie drzewka owocowe sprawdzą się w północno-wschodnim regionie Polski.

Sklep z drzewkami owocowymi w Białymstoku – polecane gatunki i odmiany

Przy wyborze roślin do sadu należy uwzględnić nie tylko warunki klimatyczno-glebowe, panujące w danym regionie, ale i specyfikę terenu. O tym, na co zwrócić uwagę przy zakładaniu przydomowego sadu pisaliśmy w artykule „Jakie drzewka owocowe sadzić w ogrodzie”. Znajdziesz tam praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w zaaranżowaniu przestrzeni pod kątem uprawy roślin owocowych.

Spośród różnorodnych gatunków i odmian dostępnych w szkółce drzew i krzewów owocowych w Białymstoku wybraliśmy kilka propozycji godnych uwagi:

Jabłonie

To odmiany odporne na mróz i choroby, niewymagające skomplikowanej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że dla prawidłowego owocowania wymagają posadzenia w sąsiedztwie zapylacza.

Grusze

Grusze podobnie jak jabłonie są obcopylne, dlatego potrzebują towarzystwa odmiany kwitnącej w tym samym czasie.

Śliwy

Śliwy mogą być podatne na wiosenne przymrozki, dlatego młode drzewka należy osłaniać na zimę. W zamian za to odwdzięczą się obfitymi plonami smacznych owoców o szerokim zastosowaniu konsumpcyjnym.

Czereśnie

Czereśnie dość dobrze znoszą trudne warunki klimatyczne, a przy właściwej pielęgnacji zapewniają regularne i obfite plony.

Wiśnie

Wiśnie są stosunkowo łatwe w uprawie i mało podatne na mróz oraz choroby. Charakteryzują się też wysoką plennością, a w okresie kwitnienia zwracają uwagę atrakcyjnym wyglądem.

Sprzedaż drzew owocowych w Białymstoku

Przy zakupie roślin do ogrodu ważny jest nie tylko dobór odpowiednich gatunków i odmian, ale i jakość sadzonek. Drzewka owocowe w Białymstoku najlepiej nabywać bezpośrednio w szkółce, gdzie może osobiście obejrzeć je przed zakupem. W takich miejscach możesz też liczyć na pomoc doświadczonych sprzedawców, którzy służą fachowym doradztwem i udzielą cennych wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji.