pon-pt 8:00-18:00, sob. 8:00 - 14:00, niedz. nieczynne

skibiccy@skibiccy.pl

538 403 333

Zakładanie przydomowego sadu wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji o wyborze gatunków i odmian drzew owocowych. Warto przemyśleć to już wcześniej i przygotować dla nich miejsce sadzenia odpowiadające potrzebom konkretnych roślin. Musisz także zdecydować, w jakiej formie chcesz kupić sadzonkę – kopaną z gruntu czy w pojemniku. Zobacz, jakie zalety mają drzewka owocowe z odkrytym korzeniem i kiedy będą dobrym rozwiązaniem.

Na czym polega sprzedaż sadzonek drzew owocowych kopanych z gruntu w Białymstoku?

Niemalże w każdej szkółce drzew i krzewów na Podlasiu znajdziesz ofertę roślin w pojemnikach oraz sprzedawanych z odkrytym korzeniem. Nie mając wystarczającej wiedzy, trudno zdecydować, który wariant sprawdzi się lepiej i szybciej wejdzie w okres wegetacji. Wyjaśnijmy więc po krótce, na czym polega sprzedaż drzew owocowych z odkrytym korzeniem w Białymstoku.

Odwiedzając sklep ogrodniczy, z pewnością zauważyłeś, że większość roślin jest oferowanych razem z pojemnikiem. Inaczej sprawa wygląda w przypadku sadzonek drzew owocowych z otwartym korzeniem, które są wykopywane bezpośrednio z gruntu tuż przed sprzedażą. Bryła korzeniowa jest jedynie zabezpieczana na czas transportu i w takiej formie roślina trafia do nabywcy. Roślina powinna zostać dość szybko zasadzona w nowym podłożu, żeby nie dopuścić do wyschnięcia i obumarcia systemu korzeniowego.

Czy warto sadzić drzewka owocowe z gołym korzeniem?

Z doświadczenia wiemy, że klienci chętnie decydują się na drzewka owocowe w Białymstoku sprzedawane z gołą bryłą i takie sadzonki cieszą się sporym zainteresowaniem. Na pewno w dużej mierze decyduje o tym cena drzewek owocowych z odkrytym korzeniem, która jest nieco niższa od roślin dostarczanych w pojemnikach. Wcale nie oznacza to, że tanie sadzonki kopane z gruntu są gorszej jakości, gdyż za ich wyborem przemawia wiele zalet:

Trzeba pamiętać, że drzewka owocowe z gołym korzeniem potrzebują odpowiedniego traktowania. Należy je możliwie jak najszybciej umieścić w podłożu i obficie podlać wodą. Gleba powinna być spulchniona, pozbawiona chwastów i zasobna w składniki odżywcze. Na czas transportu i przechowywania sadzonka z gołą bryłą korzeniową musi zostać zabezpieczona przez wyschnięciem. W tym celu należy owinąć korzeń mokrą tkaniną, a przed umieszczeniem rośliny w gruncie, przetrzymać ją w wiadrze z wodą.

Gdzie kupić sadzonki z gołym korzeniem w Białymstoku?

Specyfika roślin z odkrytą bryłą korzeniową sprawia, że łatwo przyjmują się w nowym podłożu, ale są dość wrażliwe. Przed zasadzeniem musisz zapewnić im specjalne warunki transportu i przechowywania, żeby nie dopuścić do uszkodzenia systemu korzeniowego. Zakupu sadzonek najlepiej dokonać w stacjonarnym sklepie z drzewami kopanymi z gruntu w Białymstoku. Dzięki temu będziesz miał pewność, że roślina jest zdrowa i aż do momentu sprzedaży znajdowała się w odpowiednim podłożu. Nabywając rośliny z niewiarygodnego źródła, ryzykujesz tym, że dotrze do Ciebie uszkodzona, gdyż nie będziesz w stanie zweryfikować, w jakich warunkach była przechowywana.

Po drzewko owocowe z odkrytym korzeniem w woj. podlaskim warto więc wybrać się osobiście do szkółki sadowniczej, gdzie otrzymasz także fachową pomoc w wyborze odpowiedniego gatunku i odmiany.